Če je oseba umrla izven zdravstvenih oziroma drugih zavodov, smrt na upravni enoti prijavimo mi. Smrt se prijavi na upravni enoti v občini katere je oseba umrla. Prijava smrti mora biti podana v dveh dneh od dneva smrti oziroma od dneva najdbe trupla. K prijavi smrti mora biti priloženo potrdilo o smrti. Tega izda zdravnik, ki je umrlega pregledal.
http://www.mddsz.gov.si/si/uveljavljanje_pravic/
Link na vlogo:
Vloga: Obrazec 8.47 ali obr_8.47_net
Z vlogo lahko zaprosite za izredno denarno socialno pomoč kot pomoč pri kritju stroškov pogreba (pogrebnino) oziroma za enkratno izredno denarno socialno pomoč po smrti družinskega člana (posmrtnino).
Za upravičenost je treba izpolnjevati splošne in posebne pogoje za posamezno pravico.
Upravičenec za uveljavljanje pravice do pogrebnine oziroma posmrtnine mora biti:
Posebni pogoji za uveljavljanje posmrtnine:
Posmrtnina se dodeli in izplača vlagatelju kot pomoč za vse družinske člane umrlega. To pomeni, da je do posmrtnine po isti pokojni osebi lahko upravičen samo en družinski član pokojne osebe.
Posebni pogoji za uveljavljanje pogrebnine:
Pogrebnina in posmrtnina se v zapuščinskem postopku (dedovanje) ne vračata.
Pogrebnino in posmrtnino uveljavljate pri katerem koli centru za socialno delo. Obe pravici se lahko uveljavljata v roku enega leta po smrti svojca.
Pokojnina je redni mesečni prejemek, ki uživalcu zagotavlja materialno in socialno varnost za primer starosti, invalidnosti ali smrti zavarovanca. Glede na izpolnjevanje pogojev in način pridobitve pravice do pokojnine obstaja več vrst pokojnin. Pravica do starostne, invalidske, vdovske, družinske in delne pokojnine ter pogoji za priznanje teh pravic so urejeni v Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Starostna pokojnina je pokojninski prejemek, ki pripada zavarovancu ob dopolnitvi določene starosti in pokojninske dobe, če izpolnjuje pogoje v skladu z Zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
Glavna vsebina oporoke so predvsem navedbe oporočitelja, kako in komu naj bo njegovo premoženje, ki ga bo imel v trenutku smrti, razdeljeno.
Pomembno je vedeti, da oporoka v času življenja oporočitelja nima prav nikakršnega učinka.
Oporočitelj lahko tako do svoje smrti, s svojim premoženjem še vedno upravlja in razpolaga, kot sam želi.
Oporoka je strogo osebna, kar pomeni, da njeno vsebino lahko določi zgolj in samo imetnik premoženja, ki je predmet oporoke. Torej oporočitelj. Zahteva se, da mora biti oporočitelj star vsaj 15 let in da biti »razsoden«. »Razsodnost« oporočitelja se presoja v vsakem konkretnem primeru posebej. Oporoka, ki jo napravi nekdo, ki ne izpolnjuje teh dveh pogojev je neveljavna!
Svojci pokojnega v roku tridesetih dni od vpisa smrti v matično knjigo umrlih prejmejo ustrezna navodila. Svetovali vam bodo tudi kdaj se lahko uveljavlja pravica do sorodnikove pokojnine.
POGREBNE STORITVE VRBANČIČ
Sprejemna pisarna Domžale
Savska cesta 7
1230 Domžale
URADNE URE:
ponedeljek - petek
od 7:30 ure do 15:00 ure
031 611 491
01 721 65 44
pisarna.psv@gmail.com
INTERVENTNI TELEFON 24/7
041 611 491 (24 ur na dan)
Vsako človeško življenje je dar,
četudi je kratko in krhko.
Vsako življenje je dar, ki bo
za vedno živelo v naših srcih.